o tym jak probiotyki i prebiotyki wpływają na prawidłową pracę przewodu pokarmowego naszego pupila.
Dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to kluczowe czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego naszego psa. Faktem jest, że psy narażone są na szereg różnych czynników środowiskowych, które negatywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Efektem są biegunki, nierzadko o charakterze przewlekłym, cuchnący stolec czy nieregularne wypróżnienia i zaparcia. Jest to poważny problem dla opiekunów i duży dyskomfort dla psa.
Świetnym rozwiązaniem tych problemów i elementem, który może zapobiec ich powstawaniu jest wzbogacanie diety psa o produkty zawierające dobroczynne bakterie probiotyczne i prebiotyki.
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści zdrowotne gospodarzowi. Natomiast prebiotyki to substancje pochodzenia naturalnego stymulujące wzrost dobroczynnych bakterii probiotycznych.
W jaki sposób probiotyki i prebiotyki wpływają na dobrostan przewodu pokarmowego naszych pupili?
wspomaganie procesów trawienia
efektywne trawienie = lepszy apetyt, lepsze samopoczucie, większa chęć aktywności
zwiększenie efektywności wchłaniania substancji odżywczych do krwioobiegu
lepsze odżywienie organizmu a w efekcie ogólna poprawa stanu zdrowia
stymulacja perystaltyki jelit i wspieranie regeneracji nabłonka jelitowego
regularne stolce, brak dolegliwości bólowych, bariera przed przedostaniem się substancji niekorzystnych do organizmu
regulacja procesów fermentacji, a w efekcie zahamowanie powstawania gazów i wzdęć zapobieganie biegunkom a w przypadku ich pojawienia się, szybszy powrót do zdrowia
normalizacja mikrobioty jelit, zapobieganie stanom dysbiozy
Bardzo ważne…
….jest aby psy towarzyszące spożywały produkty zawierające probiotyki i prebiotyki systematycznie i w odpowiedniej dawce, adekwatnej do masy ciała. Ponadto bardzo istotne jest to, aby produkty zawierające bakterie probiotyczne były przebadane pod kątem ich jakości i liczebności. Tylko stosowanie produktów, których jakość została potwierdzona naukowo ma sens i pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów zdrowotnych.
prof. dr hab. Daria Szymanowska
biotechnolog, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu